Drewniany taras – wady i zalety

podłogi drewniane

Drewniany taras to rozwiązanie, po które właściciele domków jednorodzinnych sięgają coraz chętniej. Eleganckie i ponadczasowe nadają nieruchomością niepowtarzalny, przytulny klimat, stwarzając przyjazną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do tarasów pokrytych takimi materiałami jak gres i polbruk wymagają jednak trochę zachodu i regularnej pielęgnacji. Czy zatem gra jest warta świeczki? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Oto krótki przegląd plusów i minusów tarasów drewnianych.

Plusy tarasów drewnianych

 • Elegancki i ponadczasowy wygląd – wyglądają pięknie i sprawdzają się przy wszystkich stylach budowlanych. Dopełnią zarówno klasyczny, przytulny domek, jak i prostą, modernistyczną bryłę.
 • Drewno na tarasie jest przyjemnie ciepłe w dotyku, a jednocześnie nie nagrzewa się nadmiernie w słońcu. Latem przyjemnie jest chodzić po nim boso, przez co staje się naturalnym przedłużeniem przestrzeni rekreacyjnej domu.
 • Szeroko dostępne są drewniane dodatki, które mogą pięknie współgrać z wykonanym z drewna tarasem. Bez wydawania dużych pieniędzy można go uzupełnić o eleganckie pergole i stylowe dodatki.
 • Drewno amortyzuje upadki i jest naturalnie sprężyste – upuszczona filiżanka z kawą ma szansę się nie potłuc.
 • Mogą stanowić piękne wizualne i praktyczne przedłużenie drewnianej podłogi w salonie.
 • Łatwo można je przerobić – na przykład pomalować lub przebudować.
 • Są ekologiczne i biodegradowalne – materiał budulcowy pochodzi z naturalnych źródeł i jego pozyskiwanie nie obciąża nadmiernie środowiska naturalnego.

Minusy tarasów z drewna

 • Pod wpływem słońca zmieniają kolor – naturalnie reagują z promieniami UV i stopniowo blakną, często w sposób nierównomierny na całej powierzchni.
 • Cechują się najmniejszą trwałością ze wszystkich materiałów tarasowych – ich przeciętna żywotność jest dużo niższa niż tarasu z gresu lub kostki brukowej.
 • Są trudne do utrzymania w czystości – wymagają wysiłku i zastosowania odpowiednich środków myjących, aby zachować czystość.
 • Są podatne na brudzenie się i trudno je wyszorować. Są podatne na ścieranie – stosunkowo łatwo tracą warstwę impregnatu i robią się nieszczelne i podatne na niszczące czynniki atmosferyczne oraz szkodniki.
 • Wymagają regularnej konserwacji – co kilka lat wymaga impregnacji i zabezpieczenia środkami grzybobójczymi.
 • Mogą zarastać, przez co stają się śliskie i wypadkowe.
 • Cena jest wysoka, zwłaszcza jeśli mowa o wytrzymałym drewnie wysokiej jakości.

Jak widać taras drewniany to rozwiązanie, które ma zarówno liczne zalety, jak i poważne ograniczenia. Decyzja o jego montażu powinna być przemyślana, aby stał się on pięknym dopełnieniem posesji, a nie źródłem nieustających zmartwień.

Parkietex – chemia budowlana, lakiery podłogowe, podłogi drewniane, oleje do tarasów

Drewniany taras to duże wyzwanie dla każdego właściciela. Wymaga prawidłowego dobrania i stosowania środków konserwujących przeznaczonych do określonego rodzaju drewna. Odnalezienie się w szerokiej ofercie preparatów do tarasów drewnianych bywa bardzo trudne. Parkietex to sklep, który pozwala w jednym miejscu znaleźć i nabyć szerokie spektrum chemii budowlanej, zwłaszcza tej potrzebnej przy konserwacji drewna. Z naszymi produktami z łatwością zadbasz o drewniane podłogi i tarasy.

Parkietex to także deski i listwy przypodłogowe od wiodących na rynku producentów, które pięknie dopełnią każde wnętrze. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z naszymi doradcami w celu dobrania potrzebnych produktów do Państwa indywidualnego zapotrzebowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *