Konserwacja drewnianych powierzchni – co wybrać?

lakiery podłogowe, oleje do tarasów, oleje do podłóg i blatów

Odpowiednia konserwacja drewna pomaga w zachowaniu jego naturalnego wyglądu na lata. Rodzaj preparatów pielęgnacyjnych należy dobrać do charakteru danej konstrukcji, a także miejsca jej montażu. W inny sposób należy dbać o drewniany parkiet znajdujący się w salonie, a inaczej trzeba konserwować przydomowy taras. Przeczytaj, jak zatroszczyć się o drewnianą powierzchnię w zależności od jej typu.

Drewniany parkiet pod ochroną

Parkiety wykonane z drewna warto polakierować. W ten sposób powierzchnia zabezpieczona zostanie przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, czy zarysowania. Oprócz tego zyska estetyczny wygląd, dzięki uwydatnieniu się słojów. Wybierając lakiery podłogowe trzeba wziąć pod uwagę rodzaj drewna użytego do zrobienia parkietu, a także pożądany kolor. Należy zwrócić także uwagę na różne typy lakierów – te dzielą się m.in. na wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, czy chemoutwardzalne. Dobór preparatu do drewna warto skonsultować ze specjalistą.

Jak zadbać o drewniany taras?

Do pielęgnacji tarasów także można użyć lakierów podłogowych. Tworzą one na powierzchni drewna warstwę ochronną, nabłyszczają je oraz ułatwiają utrzymanie czystości. Częściej wybieraną alternatywą są jednak specjalne oleje do tarasów, które przenikają w głębokie warstwy drewnianej konstrukcji i chronią ją przed czynnikami atmosferycznymi. Drewno zachowuje swoje naturalne cechy, a dodatkowo jest odporne na działanie wilgoci oraz skrajnych temperatur. Oleje nie odpryskują, ani nie łuszczą się, przez co nieustannie zapewniają dobry wygląd tarasu.

Pielęgnacja podłóg i blatów z drewna

Właściciele drewnianych podłóg oraz blatów także mogą sięgnąć po oleje. Specjalne preparaty opracowane zostały z myślą o zabezpieczaniu powierzchni znajdujących się w domu i biurze, przez co posiadają właściwości ułatwiające ich rozprowadzenie i późniejszą eksploatację. Wydajne oleje do podłóg i blatów są bezzapachowe i proste w użyciu. Nałożone na drewno wnikają w jego warstwy, zabezpieczając je przed działaniem czynników zewnętrznych. Blat odporny jest na powstawanie plam z jedzenia, czy działanie detergentów, z kolei podłoga schnie szybko i wygląda świetnie bez polerowania. Oleje zapewniają naturalny wygląd drewna, co spodoba się miłośnikom tej estetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *