Jak przygotować taras na zimę? Część II – przygotowanie do olejowania i przebieg prac

kobieta i pies sprawdzają taras na którym są użyte oleje do tarasów i środki do pielęgnacji podłóg drewnianych

Zabezpieczenie tarasu to niezbędny krok przed nadejściem pierwszych przymrozków. Do zabezpieczenia desek należy użyć właściwego preparatu (w poprzednim artykule podaliśmy propozycje środków) oraz rozpocząć impregnację w odpowiednim czasie. Podpowiadamy, jakie narzędzia są potrzebne do tego procesu, kiedy zadbać o kondycję desek oraz jak przygotować taras do olejowania. 

Zaplanowanie prac 

Aby olej dobrze się wchłonął i utwardził, niezbędna jest odpowiednia pogoda – bezdeszczowa (24-48 godzin przed i po olejowaniu) i ciepła (co najmniej 5 stopni Celsjusza). Wymagane warunki pogodowe sprawiają, że nie można odkładać zabezpieczania desek na ostatnią chwilę i należy ją wykonać jeszcze przed nadejściem ujemnych temperatur. 

Przygotowanie tarasu do olejowania

Oczyszczenie

Przed olejowaniem tarasu, należy go dokładnie umyć. Należy skupić się na zakamarkach desek, gdzie gromadzi się najwięcej nieczystości. Do umycia tarasu wystarczy woda i szare mydło, jednak jeśli zależy nam na zastosowaniu środków do pielęgnacji podłóg drewnianych, możemy kupić płyn, który oczyszcza i odtłuszcza powierzchnię. 

Usunięcie starych powłok wykończeniowych

Zanim rozpoczniemy olejowanie, należy usunąć stare powłoki (farby, lakiery), ponieważ blokują one przenikanie oleju przez głębsze warstwy deski. Konieczne jest użycie szlifierki i papieru ściernego. Po zdjęciu farby lub lakieru, musimy pozbyć się pyłu i przetrzeć deski na mokro. 

Impregnacja

Jeśli taras wymagał szlifowania, należy pokryć go impregnatem. To niezbędny zabieg także jeśli mamy do czynienia z naturalnym drewnem. Dobrze wybrać bezbarwny produkt, który zapobiegnie korozji biologicznej naszego materiału. 

Olejowanie 

Czyste, suche i zaimpregnowane drewno możemy poddać olejowaniu. Należy użyć do tego szerokiego pędzelka o twardym włosiu. Olej nakładamy dość cienkimi warstwami, by uniknąć przebarwień. Po pewnym czasie należy zdjąć nadmiar oleju do tarasów, który nie zdołał się wchłonąć. Zależnie od rodzaju użytego produktu, może okazać się niezbędne nałożenie kolejnej warstwy. 

Schnięcie

Po nałożeniu odpowiedniej ilości oleju, pozostawiamy taras do wyschnięcia. Przez około 2 doby nie możemy z niego korzystać, ani stawiać na nim mebli tarasowych, czy innych elementów wyposażenia. Aby olej dobrze wyschnął, a powierzchnia nie została zanieczyszczona kurzem i drobinami, olejowanie przeprowadzamy w suche, bezwietrzne dni, gdy nie świeci mocno słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *