Jak przygotować taras na zimę? Część I
Zimowa aura to trudny sprawdzian dla powierzchni drewnianych – płotów w przydomowych ogródkach, elewacji czy niestety, często zapomnianych w przedzimowej rutynie – tarasów wykończonych naturalnym drewnem. Powierzchnia narażona na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu i niskiej temperatury – nie wygląda efektownie po przeminięciu czasu mrozów i pluchy. Zatem, jak zadbać o drewniany taras, aby zachwycał latem i jaki preparat wybrać?
Wybór środka do pielęgnacji podłóg drewnianych
Do impregnacji tarasu poleca się olej, tworzący powłokę odporną na niskie temperatury i wilgoć. Olej wypełnia puste przestrzenie. Głęboko wnika w strukturę deski, jednocześnie pozwalając jej oddychać i odprowadzać wilgoć. Dzięki temu produktowi mamy pewność, że drewniana powierzchnia jest dobrze zabezpieczona i nawet po trudnej zimie będzie dobrze wyglądać.
Dobrze, jeśli zdecydujemy się na wyrób od zaufanego producenta, dobrany pod indywidualne potrzeby desek – należy wziąć pod uwagę rodzaj drewna, z jakiego jest wykonany taras i czy zależy nam na stworzeniu barwnej powłoki.
Lakiery podłogowe, nawet te przeznaczone do stosowania na zewnątrz mogą złuszczać się po pewnym czasie i tracić na zabezpieczających właściwościach. Stosowanie tego środku ma jeszcze jedną wadę – przed nałożeniem kolejnej warstwy produktu konieczne jest zlikwidowanie starej powłoki i dogłębne oczyszczenie desek.
Olej naturalny lub syntetyczny. Który lepszy?
Zaletą olejów naturalnych jest równomierne starzenie się utworzonej przez nie powłoki – nawet po kilku miesiącach podłoga może wyglądać korzystnie i być pozbawiona skaz. Dodatkowo znacznie łatwiej taki środek usunąć, jeśli zachodzi konieczność odnowienia lub powtórnej impregnacji desek. Wraz z tą cechą wiąże się także trwałość produktu – oleje naturalne są mniej trwałe niż ich syntetyczne odpowiedniki.
Substancje syntetyczne mogą poszczycić się długowiecznością – utrzymują się na powierzchni przez długi czas. Produkt tego typu jest trudno usunąć – wymaga to specjalnych środków i narzędzi. Niestety, powłoka ze sztucznych olejów ma to do siebie, że nierównomiernie starzeje się – ten proces jest wzmacniany działaniem promieni UV, co w efekcie prowadzi do powstania nieestetycznych plam na powierzchni desek.