Nowoczesne podłogi drewniane

Parkietex Ruszowice - lakier alkidowo-uretanowy, lakier chemoutwardzalny, lakiery nawierzchniowe, lakiery podłogowe

Nowoczesne podłogi drewniane

Podobnie jak w przypadku wyboru idealnego odcienia farby lub kamienia do powierzchni kuchennego blatu, wybór idealnej drewnianej podłogi może wymagać wielu rozważań – od ceny, odcienia aż po rodzaj drewna. Na szczęście dostępna oferta jest tak bogata, że każdy znajdzie rozwiązania odpowiednie dla własnych potrzeb, a także dostosowane do zasobności portfela. 

Różnice między podłogami z litego drewna, warstwowymi i laminowanymi? 

Podłogi drewniane Promis Wood stanowią prawdziwą ozdobę domu. W dodatku drewno jest ponadczasowe, więc nie ma powodów do obaw, że za kilka lat nie będzie już modne. We współczesnych trendach wyraźnie widać powrót do naturalnych materiałów, jak również tych pochodzących z recyklingu. 

Zaletą podłóg warstwowych jest to, że mają one mniejszą tendencję do rozszerzania się i kurczenia – co oznacza, że można ją stosować przy ogrzewaniu podłogowym oraz w miejscach, w których poziom wilgotności i temperatury może się różnić, takich jak łazienka czy kuchnia. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nie jest potrzebny wstępny okres aklimatyzacji, w przeciwieństwie do litych desek, które przed montażem dobrze jest zostawić na miejscu przez co najmniej tydzień.  Inną opcją jest podłoga laminowana, która jest wykonana ze sprasowanej deski z płyty pilśniowej pokrytej fotograficznym obrazem drewna, z ochronną warstwą. 

Możliwości łączenia ze sobą podłóg drewnianych

Tradycyjnie podłogi drewniane Walczak montuje się na pióro i wpust. Pióro to nic innego jak wystająca krawędź, która idealnie wpasowuje się w szczelinę, czyli wpust, aby umożliwić połączenie dwóch desek. Można również używać gwoździ lub wkrętów wbijanych czy też wkręcanych „w ukryciu”, oznacza to, że nie widać ich na powierzchni. Nowoczesne drewniane deski zatrzaskowe, w których dwa elementy pasują do siebie i zatrzaskują się na swoim miejscu, są łatwiejsze i szybsze w montażu, ale nie nadają się do podłóg z litego drewna. 

Jak układa się parkiet? 

Najpopularniejsze wzory to jodełka, cegła i ukośny splot koszykowy. Wybrany wzór nie ma wpływu na sposób montażu. Ważne jest, aby wokół krawędzi pomieszczenia pozostawić szczelinę około 12 mm, która zostanie zakryta listwą przypodłogową, aby w razie potrzeby parkiet mógł się rozszerzać. 

Wykończenie drewnianej podłogi

Przed wykończeniem należy się zastanowić nad ostatecznym wyglądem. W miejscach o dużym natężeniu ruchu zaleca się, żeby podłogi drewniane Jawor Parkiet zostały polakierowane. Takie rozwiązanie nie wymaga późniejszych konserwacji, ale wadą jest to, że powstałe rysy są trudne do zamaskowania, a podłoga zazwyczaj wymaga pełnego szlifowania po około siedmiu do dziesięciu latach. 

Podłogi drewniane Wisniewki można poddać olejowaniu, a ewentualne zadrapania są łatwiejsze do zniwelowania poprzez nakładanie nowej warstwy mniej więcej co roku. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale kolor desek jest dość istotny. Wachlarz odcieni, które można uzyskać za pomocą tradycyjnych olejów, jest ograniczony, zwłaszcza gdy klienci poszukują różnych nowoczesnych odcieni, np. szarości. Oprócz lakierów i olejów, niewykończone drewno może być poddawane różnym procesom, takim jak szczotkowanie – podczas, którego deski są szczotkowane wałkiem, aby stworzyć teksturowaną powierzchnię, która podkreśla słoje – i postarzanie, dzięki czemu drewno wydaje się starsze niż jest. Drewno będzie zdobić podłogę przez wiele długich lat, dlatego najlepiej jest wybierać deski spośród najwyższej jakości drewna dębowego z minimalnymi sękami.