Jak dbać o drewniane podłogi?

Parkietex Ruszowice - podłogi drewniane, listwy przypodłogowe, lakiery nawierzchniowe, marek Wisniewski, Walczak i wielu innych

Drewno jest jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych. Wszystko przez wzgląd na jego walory estetyczne. Jest nie tylko naturalne, ale sprawia, że wnętrze staje się przytulne i idealnie wykończone. Aby jednak jego wygląd mógł zachwycać przez lata, bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. O tym przeczytasz w naszym artykule. 

Regularne odkurzanie i mycie

Stałe użytkowanie podłóg sprawia, że często na ich powierzchni gromadzi się niechciany piasek, błoto i inne zanieczyszczenia. To wszystko sprawia, że stan drewna może ulec pogorszeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby często zamiatać lub odkurzać podłogi. Dzięki temu zapobiegniemy rysowaniu się powierzchni i wnikaniu wilgoci, która jest szczególnie niebezpieczna dla drewna. Przede wszystkim może doprowadzić do odwarstwiania się lakieru i odkształcania się podłogi. Myjąc powierzchnie drewniane, należy zawsze stosować dobrze wyciśnięty mop czy wilgotną szmatkę, a nadmiar wody wycierać do sucha. Do mycia koniecznie należy wybierać środki do pielęgnacji podłóg drewnianych, które są dopasowane do tego rodzaju materiału. Dzięki temu chronią drewno przed uszkodzeniami i pozostawiają je lśniące. Pamiętajmy również, aby stosować specjalistyczne środki w sytuacji, kiedy nasze drewno pokryte jest lakierem czy olejem. Istnieją specjalne środki do pielęgnacji podłóg olejowanych i lakierowanych, dzięki którym drewno może zachwycać świetnym wyglądem i pozostać w dobrej kondycji. Pamiętajmy również o tym, aby w pomieszczeniach panowała odpowiednia wilgotność powietrza, gdyż jej nadmiar może znaczenie zniekształcić wygląd podłóg. Dobrze jest również zadbać o częste wietrzenie pomieszczeń. Pamiętajmy, że kiedy mamy do czynienia z drewnem na zewnętrz wymaga ono stosowania zupełnie innych preparatów, ze względu na warunki panujące na dworze. Dobrze jest wybierać w pełni przystosowane środki do tarasów i elewacji. 

Ochrona przed zarysowaniami

Nawet w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia podłogi środkami pielęgnacyjnymi bardzo ważne jest zabezpieczenie jej przed możliwością zarysowania. Koniecznie należy unikać obuwia typu szpilki czy korki sportowe i przechadzać się jedynie w lekkich butach, jak kapcie czy klapki. Bardzo ważne jest również, aby stół i krzesła posiadały na nóżkach specjalne nakładki z filcu, które zapobiegają szuraniu, a tym samym rysowaniu powierzchni. Dzięki temu możliwe będzie użytkowanie mebli bez ryzyka uszkodzenia drewnianych podłóg. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *