Jak codzienna eksploatacja wpływa na kondycję parkietu drewnianego?
Inwestorzy decydujący się na zwieńczenie pomieszczeń podłogami drewnianymi Wiśniewski powinni zdawać sobie sprawę, że podłoga z naturalnego surowca to nie tylko elegancki i efektowny element wnętrza, ale przede wszystkim detal wymagający wyjątkowej pielęgnacji i przestrzegania pewnych zasad użytkowania. Aby dowiedzieć się, jak codzienne czynności wpływają na żywotność parkietu, zapraszamy do poniższego wpisu.
Incydenty z udziałem wody lub produktów spożywczych
Mimo że podłoga drewniana jest bardziej wytrzymała niż panele, które można kupić w niemal każdym sklepie budowlanym, jest tak samo narażona na działanie czynników zewnętrznych – cieczy, produktów spożywczych (np. cukierków) czy uszkodzeń mechanicznych. Co prawda pod wpływem znacznej ilości wody nie łamią się i nie kruszą, ale pęcznieją i rozszerzają się, tworząc nieestetyczne pofałdowania.
Z kolei produkty spożywcze, które dostały się na powierzchnię podłogi, mogą być trudne do usunięcia i pozostawiać niewielkie ślady. Co jeszcze wpływa na pogorszenie stanu parkietu?
Nieodpowiednie obuwie
Płaskie i miękkie obuwie jest Twoim sprzymierzeńcem w walce o nieskazitelny parkiet. Noszenie wysokich obcasów, które wywierają punktowy nacisk na powierzchnię nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ przyczynia się do powstania nieeleganckich wgłębień.
Pazury zwierząt
To, w jaki sposób i czy w ogóle nasi pupile mają przycięte pazury, ma znaczenie dla stanu drewnianej podłogi. Ostro zakończone wytwory naskórka mogą zarysować podłoże, nie tylko podczas entuzjastycznych epizodów zwanych zoomies, ale także podczas spokojnego chodu.
Brak zabezpieczenia mebli
Zanim postawimy na podłodze jakiekolwiek meble, warto doposażyć je w nakładki na nóżki. Zabezpieczenia wykonane z gumy lub filcu znakomicie chronią powierzchnię przed powstawaniem rys, lub wgnieceń.
Odkryta podłoga
Dywan stanowi warstwę zabezpieczającą parkiet przed naciskiem mebli. Warto zdecydować się na ten element dekoracyjny w często uczęszczanych i wysoko eksploatowanych strefach – np. w przedpokoju, w okolicy mebli wypoczynkowych w salonie czy w kuchni.
Nieprawidłowa konserwacja
Niestosowanie lakierów podłogowych lub oleju może skutkować pogorszeniem stanu parkietu. Podłoże wystawione na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może utracić jednolity koloryt i pokryć się plamami. Ponadto niezabezpieczone drewno jest mniej wytrzymałe i szybciej ulega uszkodzeniom.
Źle dobrane preparaty i technika
Podstawą do cieszenia się świetnie wyglądającym parkietem przez długie lata jest używanie stosownych środków do pielęgnacji podłóg drewnianych i technik. Ważne jest, by nie decydować się na środki myjące określane jako “uniwersalne”, ponieważ nie sprawdzą się na każdym gatunku drewna, oraz zrezygnować z ostrych, gruboziarnistych czyściw, które nawet pod niewielkim naciskiem mogą trwale uszkodzić powierzchnię.