Podłodze drewnianej na ratunek

Parkietex Ruszowice - lakier alkidowo-uretanowy, lakier chemoutwardzalny, lakiery nawierzchniowe, lakiery podłogowe

Podłoga drewniana to duży wydatek i kupując ją do swojego wnętrza, liczymy na to, że z satysfakcją będziemy z niej korzystać przez długie lata. I rzeczywiście – nowoczesne produkty cechuje wysoka jakość i duża wytrzymałość. Nic jednak, a zwłaszcza naturalne surowce, nie jest całkowicie niezniszczalne. Przy intensywnym użytkowaniu przestrzeni łatwo o szereg zdarzeń, które mogą położyć kres idealnemu wyglądowi drewnianej podłogi. Na całe szczęście chemia budowlana jest przygotowana także na taki obrót spraw. Jeśli w Twojej podłodze drewnianej pojawił się ubytek, pomocne mogą okazać się środki do pielęgnacji podłóg drewnianych do zadań specjalnych – szpachla do drewna lub żywica epoksydowa.

Masy szpachlowe do drewna

Masa szpachlowa do drewna to środek do uzupełniania ubytków, który sprawia, że rysa lub inne drobne uszkodzenie powierzchni drewna będzie niewidoczne i niewyczuwalne. Jest wytrzymała i dobrze znosi różne warunki atmosferyczne, dzięki czemu sprawdzi się przy naprawie drewnianych podłóg, a także drzwi, okiennic czy mebli. Występuje w różnych kolorach i może być pokrywana farbą, więc po jej użyciu może nie pozostać żaden widoczny ślad uszkodzenia. Jak przystąpić do jej użycia?

  • Dobrze wybierz masę szpachlową – przeczytaj dokładnie do jakiego gatunku drewna jest przeznaczona i zastosuj ją zgodnie z instrukcją producenta. Źle nałożona stwardnieje nie wiążąc się dobrze z naprawianą powierzchnią i może okazać się trudna do usunięcia.
  • Zabezpiecz ręce i odzież – przed każdą pracą z chemią budowlaną zadbaj zawsze o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj również, że zabrudzenia powstałe w wyniku kontaktu odzieży ze szpachlą do drewna mogą być trudne do usunięcia.
  • Prawidłowo przygotuj drewno – wyrównaj i oczyść jego powierzchnię. Przetrzyj ją średnioziarnistym papierem ściernym i oczyść na sucho. Upewnij się, że powierzchnia drewna nie jest wilgotna.
  • Usuń ślady tłuszczu – przetrzyj powierzchnię drewna np. za pomocą denaturatu, który usunie odciski palców i inne zabrudzenia, a następnie szybko odparuje pozostawiając powierzchnię gotową do pracy.
  • Nałóż szpachlę i wyrównaj powierzchnię – nieco bardziej wymagająca, ale i lepsza w efekcie może okazać się szpachla dwuskładnikowa.
  • Zabezpiecz masę szpachlową przed kolejnym użyciem – pamiętaj, że nieprawidłowo przechowywana szybko traci swoje właściwości.

Oprócz pachli dopasowanych do kolorów poszczególnych typów drewna kupić można także szpachlę bezbarwną. Sprawdzi się ona przede wszystkim przy naprawie ubytków powstałych na łączeniach.

Żywica epoksydowa

Żywica epoksydowa składa się z żywicy oraz składnika o właściwościach twardniejących, który prowadzi do skrzepnięcia płynnej masy i trwałego uzupełnienia ubytku. Jest bardzo odporna na działanie wody i czynników atmosferycznych. Naprawa z jej użyciem jest szybka, prosta i skuteczna i może stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznej masy szpachlowej do drewna. W przeciwieństwie do niej wyboru koloru można wybrać się z pełnej palety barw tworząc także efektowne i kontrastowe rozwiązania.